Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety, czasem nie tylko radości, ale również odpowiedzialności za siebie i za dziecko. Dieta u kobiet ciężarnych odgrywa zasadniczą rolę w prawidłowym rozwoju płodu, a następnie dziecka. Jest kilka podstawowych zasad żywieniowych, które wszystkie kobiety spodziewające się dziecka powinny przestrzegać.
W co powinna być wzbogacona dieta? – składniki odżywcze
Kwas foliowy – jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka, a jego znaczny niedobór może doprowadzić do wcześniactwa. Kwas foliowy znajduje się w zielonych warzywach oraz pomarańczach. Specjaliści potwierdzają, że w ciągu pierwszego trymestru kobieta powinna przyjmować z pożywieniem około 0,4 mg kwasu foliowego na dobę.
Kwasy tłuszczowe – omega 3 – Jednym z najważniejszych kwasów w okresie ciąży jest DHA, który wspiera rozwój narządu wzroku oraz cały układ psychomotoryczny dziecka. Kwas ten zmniejsza także ryzyko wcześniactwa oraz depresji poporodowej, która jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Naturalnie kwas DHA występuje w rybach morskich, owocach morza oraz algach. Dzienna zalecana dawka to 600 mg kwasu DHA.
Żelazo – Prawidłowe przyjmowanie żelaza zapobiega anemii w ciąży, która może być niebezpieczna dla dziecka. Bardzo dobrym źródłem żelaza jest czerwone mięso, a dla wegetarianek – szpinak i buraki.
Jod – Niedobór jodu przyczynia się do wystąpienia problemów z niedosłuchem oraz niedorozwoju umysłowego. Jod można znaleźć w jodowanej soli kuchennej, rybach oraz niektórych owocach. Sugerowana dawka to 200 mg na dobę.
Witamina D3 – Jest to witamina pobierana ze słońca, niestety klimat obejmujący Polskę nie pozwala na jej duże dawki przyjmowane w sposób naturalny. Dlatego też w okresie ciąży należy ją suplementować w postaci kapsułek bądź tabletek. Oprócz tego witamina D3 znajduje się także w rybach, jajkach oraz mleku.
Woda podstawą diety
Woda jest fundamentem diety kobiet w ciąży, nie tylko łagodzi ona większość ciążowych dolegliwości, ale również wzmacnia organizm. Nawadnianie organizmu jest także podstawą podczas wymiotów towarzyszących młodym mamom. Optymalna ilość to 2 litry dziennie, pozwala to na systematyczne usuwanie toksyn z organizmu oraz poprawę funkcjonowania całego organizmu. Herbatę i kawę najlepiej zamienić na ziołowe herbatki oraz naturalne soki.
Co jest zakazane w ciąży?
Kategorycznie zakazane jest jedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa w postaci tatarów, niewysmażonych steków oraz sushi. Nie wolno także jeść surowych jajek np. pod postacią kogla-mogla. Oprócz tego warto unikać wszystkich przetworzonych i poddanych obróbce produktów takich jak: zupy z proszku, gotowe sosy, dania express itd. Warzywa i owoce za każdym razem przed spożyciem powinny być dokładnie umyte i osuszone.
Sposób odżywiania
Co do sposobu to należy jeść regularnie od 4 do 5 posiłków dziennie i urozmaicać jadłospis. Nie należy się przejadać, ale nie wolno także jeść zbyt małych porcji. Pomimo częstej chęci na produkty słodkie – warto je ograniczać.
Leave a reply