Rynek suplementów diety rozwija się dynamicznie na całym świecie. Związane jest to między innymi ze wzrostem popularności różnego rodzaju aktywności fizycznych w ostatnich latach. Aktywny styl życia stał się w pewien sposób modny, a kluby fitness zaczynają miejscami przeżywać oblężenie. Karty sportowe, jeszcze do niedawna bywające ciekawym urozmaiceniem w gamie dodatków dla pracownika w korporacjach, dziś są już standardem. Coraz częściej mówi się także o tym, że dzisiejsze pożywienie jest dużo uboższe w składniki odżywcze niż jeszcze 10 czy 20 lat temu. Związane jest to z degradacją środowiska, a także produkcją żywności nastawioną na szybkie przyrosty masy i objętości oraz szybką sprzedaż, a nie naturalny wzrost i nasycenie składnikami odżywczymi. Powodem są także postępujące zmiany klimatyczne.
Skutkuje to wszystko tym, że obecnie nawet osoba nieuprawiająca sportu powinna uzupełniać swoją dietę stosując odżywki i inne suplementy, aby nie mieć niedoborów. Niektóre składniki dostarczane do organizmu w zbyt dużych ilościach również potrafią wywołać nieprzyjemne skutki.
Witamina D – nie zaniedbaj, ale i nie przesadź
Witamina D produkowana jest przez ludzki organizm pod wpływem działania promieni słonecznych. Nasza szerokość geograficzna jednak praktycznie uniemożliwia utrzymywanie odpowiedniej jej ilości bez suplementacji, w związku z czym coraz częściej mówi się o tym, że powinno się ją przyjmować w tabletkach właściwie przez cały rok.
Niedobory prowadzą między innymi do:
- Osteoporozy i osteomalacji
- Nadciśnienia tętniczego
- Cukrzycy
- Otyłości
- Nowotworów jelita grubego lub piersi
- Zaburzenia rozwoju mózgu u dziecka na etapie rozwoju płodowego
Nadmiar witaminy D powoduje z kolei
- Gromadzenie wapnia w sercu i tętnicach
- Kamicę nerkową oraz pęcherzyka żółciowego
- Deformacje płodu
Białko – im więcej, tym lepiej?
U osób pracujących nad budowaniem mięśni panuje mit, że im więcej białka w ich diecie, tym lepiej, bo dzięki temu będą miały one większe i szybsze przyrosty. Prawda jest jednak inna i, podobnie jak w przypadku witaminy D, niezdrowy jest zarówno niedobór jak i nadmiar tego składnika.
Za mała ilość białka przyczynia się do:
- Słabszej kondycji skóry, a także włosów i paznokci
- Zaburzonej odbudowy tkanek
- Zaburzonego metabolizmu, a nawet wychudzenia
Problemy metaboliczne powoduje także zbyt duża ilość białka. Oprócz tego jest to również przyczyną
- Zaparć
- Bezsenności i drażliwości
- Alergii
- Obciążenia nerek i jelita grubego
- Osłabienia kości poprzez zaburzenie przyswajalności wapnia
Jak widać po powyższych przykładach błędem jest zarówno doprowadzenie do niedoborów składników odżywczych w organizmie, jak również przesada w ich uzupełnianiu.
Kluczem jest zatem odpowiednie zbilansowanie tak diety, jak i suplementacji. Warto przy tym stawiać na możliwie najbardziej naturalną suplementację, ponieważ syntetyczne składniki i środki utrwalające czy utwardzające w większych ilościach również działają niekorzystnie na organizm człowieka. Nie każdy ma jednak czas, a przede wszystkim wiedzę, by ułożyć dietę i zapotrzebowanie na suplementy w odpowiedni sposób we własnym zakresie, dlatego też wzrasta popularność usług dietetyków. Stworzyło to także nową usługę, jaką jest catering dietetyczny, czyli przygotowywanie przez kucharzy, we współpracy z dietetykami, gotowych zbilansowanych posiłków na każdy dzień i dostarczanie ich wprost do klienta, pod wskazany przez niego adres.
Leave a reply