Termin superfoods kojarzony jest przede wszystkim z egzotycznymi owocami i roślinami posiadającymi szczególnie bogate właściwości odżywcze, które mają dobroczynny wpływ na organizm. W Polsce mamy również takie rośliny, które ze względu na cenne właściwości zasługują na takie miano. Poznaj 10 roślin, które ze względu na swoje wyjątkowe wartości odżywcze można zaliczyć do superżywności, a ty możesz wyhodować we własnym ogrodzie..
Top 10 superfoods z domowego ogródka
Oto 10 roślin, które rosną w polskim klimacie i regularnie spożywane pomogą utrzymać organizm w znakomitej kondycji.
– Czosnek
To naturalny antybiotyk, który dzięki obecnej w nim allicynie rozprawi się z bakteriami, paciorkowcami, a nawet gronkowcami. Ponadto zawiera wiele cennych substancji czynnych, takich jak aminokwasy, minerały, a wśród nich żelazo, mangan, potas, wapń, selen, cynk, magnez, a nawet miedź oraz witaminy C i B6. Dzięki bogactwu składników dobroczynnie działa na cały organizm, poprawia krążenie, obniża ciśnienie i poziom złego cholesterolu, zwalcza pasożyty. Ma działanie przeciwzapalne i znieczulające. Warto go włączyć do codziennego jadłospisu, bo znakomicie poprawia smak i aromat potraw.
– Jarmuż
Ta roślina, choć znana w Europie od czasów średniowiecznych jest często niedoceniana i czasami wręcz zapomniana, a kryje w sobie całe bogactwo dobroczynnych składników. Bogata w białko, błonnik i składniki mineralne oraz silne przeciwutleniacze usuwa z organizmu szkodliwe substancje odpowiedzialne za uszkadzanie DNA i rozwój nowotworów. Zawiera duże dawki witaminy C, A i K oraz witaminy z grupy B. Najlepiej spożywać go na surowo w sałatkach, ale może być też składnikiem zup czy innych dań. Jego zielone zmiksowane listki są też doskonałym dodatkiem do pesto lub warzywnych koktajli.
– Aronia
Zawiera bogactwo witamin, szczególnie witaminy C, minerałów takich jak żelazo, potas, magnez, wapń, jod, bor, fosfor, molibden i innych. Jest bogata w antocyjany, garbniki i pektyny. To wszystko sprawia, że pomaga w walce z wolnymi rodnikami, chroni przed chorobami cywilizacyjnymi i skutecznie wzmacnia organizm. Owoce aronii mają cierpki smak i nie każdy je lubi, ale jako dodatek do dżemów, czy spożywane w postaci soku mogą bardzo przysłużyć się naszemu zdrowiu. Warto więc mieć krzew aronii we własnym ogrodzie, tym bardziej że jego uprawa nie jest wymagająca.
– Siemię lniane
To nasiona lnu mające wiele cennych właściwości dzięki zawartym w nich niezbędnym nienasyconym kwasom tłuszczowym oraz związkom śluzowym, a także solom mineralnym, enzymom i całej gamie innych składników. Dobroczynnie działa na jelita, żołądek i problemy ze skórą. Przeciwdziała chorobom serca i nowotworom, chroni śluzówki i jest nieocenione przy wrzodach czy infekcjach gardła. Można spożywać je na różne sposoby jako dodatek do potraw, w formie wywarów i naparów oraz stosować zewnętrznie.
– Pietruszka
Cenna jest zarówno natka, jak i korzeń. Jej liście to skarbnica witaminy C i żelaza oraz cennego chlorofilu, mającego właściwości tonizujące organizm i oczyszczające. Korzeń natomiast to cenne źródło witaminy A i olejków eterycznych. Popularna pietruszka pomaga na wiele dolegliwości, takich jak anemia, wypadanie włosów, problemy z układem moczowym. Działa też antyseptycznie i pomaga w pozbyciu się obrzęków. Jest łatwa do uprawy w ogrodzie, a nawet w doniczce. Dobrze jest dodawać ją do jak największej ilości posiłków.
– Rokitnik
To łatwy w uprawie dekoracyjny krzew o nieocenionych właściwościach zdrowotnych. Bogaty jest w witaminę C, a dodatkowo zawiera substancje, które powstrzymują utratę tej witaminy w czasie obróbki termicznej. Zawiera też duże ilości witaminy E i K oraz liczne kwasy omega-3 i omega-6. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antynowotworowe.
– Cebula
Ma właściwości antybiotyczne podobne do czosnku. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i jest skuteczna w walce z wirusami. Wspomaga leczenie cukrzycy, przeciwdziała zakrzepom i reguluje krążenie krwi. Podania ludowe mówią o jej skuteczności nawet w czasie epidemii grypy, która spustoszyła Europę na początku XX wieku.
– Żurawina
Oprócz licznych witamin zawiera silne przeciwutleniacze, co sprawia, że żurawina należy do cennych roślin mających doskonały wpływ na układ krążenia, moczowy, pokarmowy. Jej właściwości przeciwbakteryjne okazują się przydatne w zwalczaniu infekcji w drogach moczowych, walce z groźną bakterią Helicobacter pylori, odpowiedzialną za wrzody żołądka. Obecne w niej polifenole pomagają usunąć z organizmu substancje kancerogenne.
– Czarna jagoda
To owoc leśny, ale możliwy do uprawy w ogrodzie. Warto je uprawiać, bo dostarczają do organizmu cennych składników. Jagoda to bowiem skarbnica czynnych substancji mających dobroczynny wpływ na zdrowie. Witaminy, hormony roślinne, antyoksydanty i garbniki sprawiają, że jagody łagodzą dolegliwości przewodu pokarmowego, działają przeciwnowotworowo, hamują procesy starzeniowe, pomagają nawet w zatruciach.
– Dynia
Zawiera bogactwo składników wzmacniających odporność i działających przeciwnowotworowo oraz dobroczynnie na serce i oczy. Można ją uprawiać w ogródku, a potem przyrządzać z niej zupy krem, soki, dodawać do sosów, piec ciasta z jej dodatkiem.
Powyższe rośliny warto mieć w swoim ogrodzie i spożywać jak najczęściej. Jeśli nie mamy własnego ogródka, zadbajmy o to, by kupować je ze sprawdzonych źródeł, gdzie nie używa się szkodliwych środków chemicznych do uprawy. Tylko to daje gwarancję, że rośliny te nadal będzie można zaliczyć do tzw. superfoods.
Leave a reply