Kaszel, ból gardła, przeziębienie – na takie przypadłości znajdziemy mnóstwo specyfików w każdej aptece. Nasz babcie jednak radziły sobie z nimi w całkiem naturalny sposób. Jaki? Wykorzystywały rośliny, które co prawda kwitną tylko w określonych miesiącach, ale poddane odpowiedniej obróbce mogą nam służyć przez cały rok. Jednym z takich sposobów jest przygotowanie ziołowych syropów, idealnych na jesienne infekcje. Zanim jednak zabierzemy się za przyrządzanie domowych specyfików, warto przyswoić nieco informacji na temat ziół, gdyż każda pomyłka może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu.
Syrop z pokrzywy
Ten ziołowy syrop świetnie sprawdzi się w okresach zmniejszonej odporności organizmu. Pokrzywa zawiera w sobie składniki, które wykazują skuteczne działanie przeciwwirusowe a ponadto, jest świetnym źródłem żelaza, magnezu oraz witaminy C. Roślina ta znana jest również z właściwości oczyszczających oraz wspomagających leczenie anemii. Najlepsza pora na zbiór tego zioła to wiosna, kiedy pojawiają się młode i soczyste pędy.
Do wykonania syropu potrzebujemy około kilograma pędów pokrzywy, które po zebraniu zależy dokładnie umyć a następnie pokroić. Wszystko wrzucamy do garnka i zalewamy 1,5 litra wody. Tak przygotowaną mieszankę gotujemy na wolnym ogniu przez około godzinę. Po upływie wskazanego czasu, przecedzamy wywar i dodajemy kilogram cukru. Krótko zagotowujemy i gotowe. Syrop najlepiej przechowywać w małych słoiczkach w zaciemnionym miejscu. Ziołowy syrop należy spożywać według potrzeb, najlepiej po posiłku.
Syrop z babki lancetowatej
Ten ziołowy syrop jest idealny w leczeniu jesiennych przeziębień. Wykazano również w jego przypadku działanie łagodzące ból i minimalizujące gorączkę. Dzięki temu świetnie sprawdzi się leczeniu między innymi infekcji dróg oddechowych. Dzięki właściwościom łagodzącym kaszel, jest często stosowany przez palaczy oraz osoby, które rzuciły palenie. Również z tego powodu, specyfik polecany jest wszystkim narażonym na chorobę zawodową związaną z chrypką, na przykład nauczycielom. Naturalnie występujące w babce lancetowatej substancje śluzowe koją śluzówkę jamy ustnej, przewodu pokarmowego i gardła. Liście babki najlepiej zbierać od maja do września. Aby jednak syrop ziołowy zachował korzystne działanie, podczas zbiorów należy unikać centrów miast oraz sąsiedztwa autostrad, wysypisk śmieci i zakładów przemysłowych. Po zebraniu, najlepiej jak najszybciej ją przyrządzić, aby nie sczerniała i nie straciła swoich właściwości.
Do sporządzenia syropu trzeba przygotować około 6 garści babki lancetowatej, które najlepiej zmielić w maszynce do mięsa a następnie przełożyć do garnka i zalać wodą do przykrycia poziomu ziół. Całość umieszczamy na ogniu, dodajemy pół kilograma cukru i 20 dekagramów miodu. Podczas gotowania często mieszamy i czekamy, aż wywar uzyska gęstą konsystencję. Całość przelewamy do słoików, zakręcamy i stawiamy do góry dnem. Podobnie jak w przypadku syropu z pokrzywy, również tutaj należy wywar przechowywać w zacienionym i chłodnym miejscu.
Leave a reply