Imbir zazwyczaj doceniamy za jego właściwości lecznicze. Najczęściej sięgamy po niego w czasie przeziębienia, by skorzystać z jego właściwości przeciwzapalnych. Pomaga także w przypadku mdłości, bólu mięśni i stawów czy bólu miesiączkowego, a także wielu innych dolegliwości. Tymczasem imbir to także składnik, który może okazać się bardzo cenny w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Warto się nim zainteresować, jeśli chcemy mieć gęste i lśniące włosy.
Jakie witaminy i składniki odżywcze zawiera imbir?
Imbir zawiera witaminę C, B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę), B3 (niacynę), B6, B9 (kwas foliowy), E, A oraz K. Ponadto jest także źródłem wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu, cynku, a także kwasów tłuszczowych.
Jak imbir działa na nasze włosy?
Sięgając po imbir, możemy spodziewać się kompleksowego działania. Zarówno poprawi ukrwienie skóry głowy, a tym samym pomoże ograniczyć wypadanie włosów i przyspieszy ich wzrost, jak i pomoże utrzymać je w dobrej kondycji, wygładzi i nada blasku. Imbir pomoże także w przypadku łupieżu, łagodząc swędzenie i uczucie przesuszenia skóry, oraz przyczyni się do uregulowania pracy gruczołów łojowych.
Do lepszego ukrwienia skóry głowy przyczynia się między innymi witamina E, która jednocześnie działa antyoksydacyjnie, czyli hamuje przedwczesne starzenie się skóry oraz włosów. Witamina B6 przyczynia się do wzmocnienia cebulek włosów, a witamina B3 pobudza włosy do wzrostu. Obecność tych trzech witamin zapewnia wszechstronne działanie, które przyczyni się zarówno do mniejszego wypadania włosów, jak i przyspieszy pojawianie się nowych. Dodatkowo ich działanie wspierają właściwości rozgrzewające imbiru, które zawdzięcza obecności w sobie olejków eterycznych. Pomocne w tej kwestii okażą się także pierwiastki, których niedobór przyczynia się do wypadania włosów.
Działanie przeciwłupieżowe imbiru wynika przede wszystkim z jego właściwości przeciwzapalnych, antybakteryjnych i antyseptycznych, a także z obecności fosforu. Regulacja pracy gruczołów łojowych, a co za tym idzie, mniejsze przetłuszczanie się włosów to zasługa witaminy A, B1 oraz B6. Takie samo działanie wykazują także fosfor i cynk, które ponadto przyczyniają się do lepszej kondycji włosów, poprawiając ich elastyczność, oraz wspierają produkcję aminokwasów, które są podstawowym budulcem naszych włosów. W ten sposób działa także witamina E oraz B2. Do lepszego stanu włosów przyczyni się także witamina C, która wspiera syntezę kolagenu oraz kwasu hialuronowego, a ponadto domyka łuski, dzięki czemu włosy stają się gładkie i lśniące.
Jak stosować imbir na włosy?
Warto włączyć go do swojej diety, przede wszystkim po to, by skorzystać z obecnych w nim pierwiastków, ale można także stosować go zewnętrznie w postaci wcierek, płukanek czy masek.
Przygotowanie wcierki czy płukanki jest niezwykle proste. Wystarczy, że fragment pokrojonego i obranego korzenia imbiru zalejemy gorącą wodą. Uzyskany w ten sposób napar możemy w zależności od proporcji wetrzeć w skórę głowy lub zastosować jako płukankę. Wcierkę imbirową należy stosować dwa razy w tygodniu kilkanaście minut przed myciem, a następnie zmyć łagodnym szamponem. Poprawi ona stan naszej skóry oraz pobudzi wzrost włosów.
Do przygotowania maski potrzebujemy czubatą łyżeczkę imbiru w proszku lub sok z niewielkiego fragmentu korzenia, a także 2 łyżeczki oleju i około 4 łyżeczek maski lub odzywki do włosów. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i nakładamy na całą długość włosów. Na koniec warto nałożyć także foliowy czepek i ręcznik, by wzmocnić działanie maski. Po upływie około 20 minut wszystko należy spłukać i kontynuować pielęgnację tak jak zazwyczaj. Po użyciu takiej maski włosy będą gładkie i lśniące.
Sięgając po imbir, trzeba jednak pamiętać, że jest to potencjalny alergen. Dlatego warto przed zastosowaniem przygotowanych własnoręcznie kosmetyków wykonać próbę alergiczną na niewielkim fragmencie skóry.
Leave a reply