Wierzbownica jest rośliną bardzo często stosowaną w medycynie ludowej oraz w ziołolecznictwie. Ma właściwości bakteriostatyczne oraz przeciwzapalne. Genialnie się sprawdza jako środek, który leczy zmiany trądzikowe i wszelkie niedoskonałości skóry. Przydaje się w dolegliwościach prostaty i radzi sobie z łysieniem. Przy używaniu preparatów oraz naparów z tej rośliny musimy zachować ostrożność, ponieważ jej stosowanie może doprowadzić do skutków ubocznych bądź też działań niepożądanych.
Kiedy warto sięgnąć po wierzbownicę?
Ziela wierzbownicy mogą być stosowane do wspomagania leczenia wielu chorób. Z uwagi na swoje działanie, które polegaja na hamowaniu działaniu testosteronu, poleca się stosować ją w profilaktyce oraz także we wspomaganiu łagodnego leczenia przerostu prostaty oraz w przypadku łysienia na tle hormonalnym. Działanie estrogenne pozwala na złagodzenie nieprzyjemnych objawów przekwitania u kobiet. Korzyści z jej stosowania zauważyć powinni także pacjenci, którzy mają nawracające stany zapalne pęcherza moczowego oraz także cewki moczowej. Warto sięgać po nie w przypadku problemów z łojotokiem, trądzikiem oraz skórą głowy nadmiernie przetłuszczającą się.
Czy wierzbownica jest rośliną dla każdego?
Z uwagi na brak wszelkich danych dotyczących bezpieczeństwa jej stosowania u kobiet będących w ciąży oraz karmiących piersią nie zaleca się jej podawania tejże grupie osób. Oddziałując na hormonalny układ powodować może u kobiet zaburzenia menstruacyjnego cyklu, dlatego też w trakcie prowadzenia kuracji należy obserwować koniecznie swój organizm. W razie pewnych wątpliwości związanych z jej stosowaniem musimy się skonsultować najlepiej z lekarzem, ewentualnie z farmaceutą.
W jaki sposób stosować wierzbownicę?
Wierzbownica jest dostępna pod postacią tabletek jako suplement diety. Jednak w aptekach czy też w sklepach zielarskich znajdziemy także wierzbownicę pod postacią herbatki do robienia płukanek oraz naparów.
Jeśli chodzi o tabletki z wierzbownicą przyjmować należy je według zaleceń lekarza czy też stosując się do ulotki dołączonej do opakowania. Herbatkę z wierzbownicy należy oczywiście zalać gorącą wodą oraz zaparzać przez około piętnastu minut. Poleca się picie przygotowanego naparu w ten sposób trzy razy dziennie. Możemy także używać naparu z wierzbownicy do kąpieli, jak i także do płukania włosów.
Gdy mamy pewne wątpliwości, to skontaktujmy się z lekarzem. Z pewnością odpowie na wszelkie nasze pytania oraz pojawiające się wątpliwości. Nawet w przypadków suplementów diety powinniśmy się konsultować z lekarzem. Wielokrotnie po przeczytaniu ulotki, kompletne nie potrafimy znaleźć odpowiedzi na dręczące nas pytania. W takiej sytuacji warto je zadać lekarzowi czy też farmaceucie będąc w aptece. Poza tym na bieżąco powinniśmy obserwować czy coś poważnego nie dzieje się z naszym organizmem. Na wszelkie objawy należy natychmiastowo reagować i odstawić dany suplement diety z wierzbownicy.
Leave a reply