Brzoza (Betula) jest gatunkiem pospolitym na całym niżu i w niższych partiach górskich. W Polsce spotyka się 4 gatunki brzozy, w tym brzozę brodawkowatą (Betula pendula) i brzozę omszoną (Betula pubescens). Obydwa gatunki są niezwykle dekoracyjne, dostarczają też cennego surowca, który znajduje zastosowanie jako cenny lek i doskonały kosmetyk.
Liść brzozy jest bogaty w lecznicze związki
Brzoza brodawkowata ma gałęzie zwisające i rośnie w miejscach suchych, zaś brzoza omszona wzniesione i porasta tereny podmokłe. Da zielarza to bez znaczenia, bo obydwa drzewa dostarczają równorzędnego surowca. Liście zbiera się w maju i czerwcu i suszy w przewiewie i cieniu. Są bogate we flawonoidy, garbniki, kwas askorbinowy (witamina C), saponiny, związki trójterpenowe, kwasy organiczne, żywice i sole mineralne. Przyjmuje się je w postaci naparów, odwarów i soku. Zewnętrznie używa się do okładów i przemywania.
Liść brzozy jest cenionym surowcem zielarskim i wchodzi w skład wielu leków ziołowych, w tym Reumosanu, Betagranu, Fitolizyny, Pyrosanu, Reumogranu, Betulanu, Betasolu i Urogranu.
Liść brzozy – na co pomaga?
Napary i odwary z liści brzozy stosuje się najczęściej w leczeniu przewlekłych chorób układu moczowego, w obrzękach na tle niewydolności nerkowej i przy kamicy moczowej. Pomagają w niektórych chorobach skórnych, w tym w łojotokowym zapaleniu, trądziku młodzieńczym i łuszczycy. Stosowane zewnętrznie w formie okładów i obmywań łagodzą zaczerwienienia i podrażnienia. Dobrze wpływają na skórę głowy i pobudzają porost włosów. Świeży sok z liści brzozy wzmaga przesączanie w kłębuszkach nerkowych i tym samym zwiększa ilość wydalanego moczu, w tym jonów sodu i chloru, oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Stosuje się go jako środek moczopędny i słabo napotny, a także podaje pomocniczo w chorobie reumatycznej.
Oskoła
Oskołę, czyli naturalny sok brzozowy, otrzymuje się wczesną wiosną przez wywiercenie otworu w pniu drzewa. Z dużego drzewa można bez szkody dla drzewa otrzymać 3 l soku. Po zebraniu soku otwór należy starannie zakorkować. Sok można krótko przechowywać w lodówce, można go też utrwalić go spirytusem. Działa ogólnie wzmacniająco, reguluje przemianę materii i zapobiega tworzeniu się kamieni moczowych. Pomaga w kamicy moczowej, zapaleniu nerek i pęcherza. W medycynie ludowej stosuje się go jako środek na piegi, przebarwienia i porost włosów.
Czarna huba (Inonotus obliquus)
Czasami na pniu brzozy da się zauważyć guzowate narośle, czarne i spękane. Jest to pasożytujący na drzewie Błyskoporek podkorowy (Inonotus obliquus), któremu przypisuje się działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i zwiększające odporność organizmu. Gotowy wyciąg z huby jest dostępny na rynku pod handlową nazwą Chaga. Liść brzozy stanowi niezwykle cenny surowiec leczniczy i znajduje szerokie zastosowania we współczesnej fitoterapii. Przetwory stosowane w zalecanych dawkach są bezpieczne i nie wywołują odczynów niepożądanych. Co ważne, jest powszechnie dostępny i tani, a zebrany samemu, darmowy.
Leave a reply