Coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na to, co je. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ dieta jest w dużym stopniu odpowiedzialna za nasze zdrowie, samopoczucie i produktywność. Przyjrzyjmy się zatem korzyściom ze spożywania jednego z podstawowych elementów diety – ryb.
Ryby są bogate w ważne składniki odżywcze
Ryby są bardzo bogate w wiele składników odżywczych, których brak bardzo często powoduje niedobory w organizmach ludzi. Najważniejszymi z nich są m.in. różne witaminy i materiały, jod oraz białko wysokiej jakości. Za najzdrowsze ryby uznaje się te, które są najbardziej tłuste – czyli zależność jest całkowicie odwrotna niż w przypadku wielu innych produktów. Do najzdrowszych tłustych ryb zaliczamy m.in. makrelę, sardynki, pstrąg, łosoś oraz tuńczyk. Są one bogate w bardzo pożyteczne składniki odżywcze, w tym m.in. witaminę D, która rozpuszcza się właśnie w tłuszczach. Tłuste ryby zawierają również kwasy tłuszczowe omega-3, które są kluczowe dla optymalnego funkcjonowania organizmu i mózgu. Dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych chorób. Jeżeli chcemy mieć pewność, że dostarczamy swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych z ryb, powinniśmy spożywać je przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Ryby zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby autoimmunologiczne
Jednym z niebezpieczniejszych rodzajów chorób są choroby układu autoimmunologicznego, które polegają na tym, że układ odpornościowy błędnie rozpoznaje i niszczy zdrowe tkanki ciała. Jedną z takich chorób jest np. cukrzyca typu 1. Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, jak wynika z wielu badań, można zwiększyć ilość spożywanych ryb. Wszystko dzięki kwasom tłuszczowym omega-3 i witaminie D, które mają bardzo dobry wpływ na organizm, a w największych ilość znajdziemy je właśnie w rybach i olejach rybnych. Niektóre źródła podają także, że jedzenie ryb może zmniejszyć ryzyko wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów i stwardnienia rozsianego.
Ryby zawierają składniki odżywcze, które są niezbędne do rozwoju i regeneracji organizmu
Kwasy tłuszczowe omega-3 są konieczne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Jednym z nich jest kwas dokozaheksaenowy (DHA), który jest szczególnie ważny dla rozwoju mózgu i oczu. W pierwszej kolejności o odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych omega-3 diecie powinny zadbać kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią. Nie można jednak przesadzić, ponieważ wiele ryb zawiera dużą ilość rtęci, która może negatywnie wpłynąć na dziecko. Będąc w ciąży, trzeba więc wybierać ryby o niskiej zawartości rtęci, do których zaliczymy m.in. pstrąg, łosoś i sardynki.
Ryby mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu depresji
Ryby mogą być bardzo skutecznym sposobem na zapobieganie i walkę z depresją, i to nie tylko czcze życzenia. Badania pokazują, że osoby, regularnie spożywające ryby, są znacznie mniej narażone na depresję, i faktycznie rzadziej doświadczają tego typu problemów. Ryby i kwasy tłuszczowe omega-3 mogą również pomóc w leczeniu innych chorobach psychicznych.
Leave a reply