Dzięgiel, jest to roślina nazywana również zielem angielskim, czy też arcydzięglem lekarskich. Ta właśnie roślina pochodzi z rodziny baldaszkowatych i jest uprawiana tylko i wyłącznie dla celów leczniczych. Głównie występuje na terenach Europy i Azji, a w naszym kraju możemy ją spotkać w dolinach rzek, w górach, jak również niekiedy w pasach nadmorskich. W Polsce jest ona objęta ścisłą ochroną, a można ją rozpoznać zwłaszcza po wysokości, ponieważ dzięgiel może osiągnąć nawet do 2,5 metra wysokości.
Dzięgiel – właściwości
Niekiedy dzięgiel nazywany jest europejskim żeń-szeniem, a cechują go niezwykłe właściwości naturalne, dlatego też jest wszechstronnie wykorzystywany w medycynie naturalnej. Ta właśnie roślina stanowi źródło glikozydów, furokumaryny, garbników i kwasów organicznych jak również taniny, pektyn, witaminy C oraz witamin z grupy B. Dzięgiel znacząco wspomaga trawienie, a przy tym wzmaga wydzielanie soku żołądkowego oraz innych soków trawiennych, przyspiesza oraz znacznie usprawnia perystaltykę jelit, dzięki czemu rozluźniająco działa przy zaparciach, a do tego wspomaga usuwanie uciążliwych gazów oraz wzdęć. Arcydzięgiel ponadto łagodzi nudności, a do tego ma właściwości oczyszczające organizm z toksyn, ponieważ wspiera wydzielanie moczu, potu, czy też śliny. Wyróżnia go działanie napotne oraz wykrztuśne, co ma bardzo wpływ na pozbycie się zalegającej wydzieliny przy przeziębieniu, czy też grypie. Roślina ta znacznie wspiera nasz organizm w czasie kuracji odwykowych od nikotyny, alkoholu, czy też narkotyki.
Arcydzięgiel na bielactwo i inne choroby skóry
W medycynie ludowej, dzięgiel wykorzystywany jest w leczeniu bielactwa. W jego składzie znajdziemy ksantotoksynę, ksantotoksol, angelicynaę i inne pochodne furanokumaryny, które znacznie zwiększają wytwarzanie pigmentu melaniny w skórze po ekspozycji na słońce. Warto również wspomnieć, że roślina ta ma wykorzystanie przy leczeniu innych chorób, takich jak łuszczyca, czy też trądzik młodzieńczy, ponieważ ma działanie antybakteryjne. Do tego, olejek dzięglowi, który będzie stosowany zewnętrzne, łagodzi swędzenie skóry oraz ewentualne stany zapalne.
Dzięgiel – jak stosować?
Roślina, jaką jest dzięgiel, stosowana jest zawsze trochę inaczej, w zależności od formy jej podawania. Doustnie zaleca nie podawanie maksymalnie 4,5 gramów surowca, czy też 1,5-3 gramy ekstraktu wodnego (alkoholowego lub wodnego). Natomiast ekstrakt alkoholowy, który nazywany jest także nalewką z arcydzięgla, powinien być stosowany w tej niższej granicy – maksymalnie 1,5 grama. Jeżeli środek ma być stosowany zewnętrznie, to tutaj jednorazowo można podawać 10 – 20 kropli preparatu.
Czy powinno się stosować dzięgiel w ciąży?
Zarówno kobiety w ciąży, jak również te karmiące, nie powinny stosować tej rośliny. Jeżeli chcemy stosować dzięgiel w ciąży, to wówczas musimy zgłosić to do lekarza prowadzącego i to on podejmie decyzję. Nie ma obecnie niestety żadnych wiarygodnych danych, które potwierdzają, że ten surowiec będzie bezpieczny dla kobiet w ciąży.
Leave a reply