Miejsca intymne wymagają szczególnej pielęgnacji – to bardzo wrażliwa sfera ludzkiego ciała, podatna na infekcje. Znajdują się tu bowiem zarówno drogi moczowe, jak i narządy rodne. Poza regularną pielęgnacją specjalnymi preparatami warto wyrobić sobie nawyki, dzięki którym znacznie zmniejszymy ryzyko infekcji. Mowa np. o częstym zmienianiu wkładek higienicznych czy piciu przynajmniej 1,5l wody dziennie.
Jak dbać o higienę intymną?
Podczas kąpieli czy codziennego brania prysznica warto pamiętać, że okolice intymne potrzebują nieco innej pielęgnacji niż reszta ciała. W związku z naturalną mikroflorą pochwy i jej kwaśnym pH należy stosować płyn do higieny intymnej – najlepiej z kwasem mlekowym. Nie powinien on zawierać w składzie substancji zapachowych, barwników i sztucznych dodatków, które mogłyby podrażniać delikatną skórę. Nie zaleca się również mycia okolic intymnych standardowym żelem pod prysznic. Regularne stosowanie wysokiej jakości płynu do higieny intymnej zregeneruje skórę, złagodzi podrażnienia błony śluzowej oraz wpłynie na zachowanie naturalnej równowagi flory bakteryjnej. Myjąc się usuwamy także wszelkie zanieczyszczenia i patogeny, zmniejszając ryzyko zakażeń oraz infekcji.
Warto pamiętać, aby myć miejsca intymne regularnie, jednak nie za często. W zupełności wystarczy 1-2 razy dziennie. Zewnętrzne narządy płciowe są chronione śluzem i korzystnymi bakteriami – częstsze mycie tych miejsc usunie tak stworzoną warstwę ochronną, co jedynie zwiększy ryzyko infekcji i na dłuższą metę doprowadzi do podrażnień. Skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie wkładek higienicznych, które w razie potrzeby można szybko wymienić.
Higiena podczas miesiączki
Miesiączka jest szczególnym czasem w życiu kobiety, kiedy drogi moczowo-płciowe są wyjątkowo narażone na działanie patogenów. Należy pamiętać, aby wymieniać tampony czy podpaski tak często, jak to możliwe. Błędem jest wielogodzinne noszenie podpaski, na której znajdują się resztki błony śluzowej, krew i śluz. To idealna pożywka dla patogennych bakterii, które mają wówczas dobry kontakt zarówno z pochwą, jak i cewką moczową. Nawet przy skąpych miesiączkach należy zmieniać je co 2-4 godziny. Wskazane są codzienne prysznice.
Golenie miejsc intymnych
Golenie miejsc intymnych wciąż jest tematem tabu. Posiada zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W kontekście zdrowotnym zaleca się regularne golenie miejsc intymnych (duże owłosienie utrudnia właściwe dbanie o higienę osobistą), jednak nie częściej niż co 2 tygodnie. Znacznie lepiej skracać owłosienie niż golić je całkowicie do zera. Oczywiście, po wykonaniu czynności należy zaaplikować preparaty pielęgnujące skórę. Mogą mieć w swoim składzie alantoinę, tlenek cynku czy wyciąg z nagietka.
Dlaczego ważne jest picie wody?
Bezpośrednia pielęgnacja miejsc intymnych jest niezwykle ważna, nie warto jednak zapominać o zdrowiu ogólnym. Picie przynajmniej 1,5l wody mineralnej dziennie rozrzedzi mocz i wpłynie na jego ostateczny skład. Silnie zagęszczony mocz wskutek zbyt małej ilości płynów wykazuje działanie drażniące na drogi moczowo-płciowe. Na dłuższą metę może doprowadzić do podrażnień, uczucia pieczenia czy parć naglących.
Leave a reply