Wiele osób słysząc słowo „kwas” ma złe skojarzenia i unika kosmetyków zawierających w składzie kwasy. Niesłusznie! Jeśli tylko stosujemy się do wytycznych producenta lub decydujemy się na zabieg w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, efekty stosowania kwasów złuszczających mogą być naprawdę spektakularne. Dziś skupimy się w szczególności na kwasie mlekowym. Jakie ma właściwości? Dla jakich rodzajów skóry jest polecany?
Właściwości kwasu mlekowego
Kwas mlekowy naturalnie występuje w kwaśnym mleku, żurach oraz kiszonych warzywach. Jego działanie pośrednio było znane już w starożytności — Egipcjanki kąpały się w mleku, by zachować na długo gładką skórę. Zaliczamy go do grupy kwasów alfahydroksylowych (w skrócie AHA). Stosujemy je głównie wtedy, gdy zależy nam na działaniu przeciwstarzeniowym. Kwasy te, złuszczając martwy naskórek, pomagają w procesie odnowy komórkowej skóry. Co to znaczy? Pozbywając się zbędnych, zrogowaciałych komórek, poszarzała i zniszczona cera staje się wygładzona, ujędrniona i lepiej nawilżona. Do najczęściej stosowanych kwasów AHA należą kwas glikolowy oraz mlekowy. Kwas mlekowy jest jednak bezpieczniejszy w działaniu niż glikolowy, a w dodatku kwas mlekowy ma lepsze właściwości nawilżające.
Dla jakich typów cer polecany jest kwas mlekowy?
Jak wszystkie kwasy AHA, kwas mlekowy polecany jest w szczególności dla cer tłustych, trądzikowych oraz dojrzałych. W przypadku cer ze skłonnościami do zmian trądzikowych kosmetyki zawierające odpowiednie stężenie kwasu mlekowego są skutecznym uzupełnieniem terapii lekami lub sposobem na uniknięcie nawrotów stanów zapalnych. Dzieje się tak dlatego, że kwas mlekowy nie tylko normalizuje wydzielanie sebum, ale także ułatwia oczyszczanie się porów skóry oraz gojenie się zmian na skórze.
Z kolei stosowanie kwasu mlekowego w pielęgnacji cery dojrzałej pomaga zniwelować skutki starzenia się skóry. Złuszczanie kwasem, przy jednoczesnym nawilżeniu cery, przeciwdziała fotostarzeniu się skóry czy utracie jej jędrności. Kwasy należą do silnie działających składników kosmetycznych, dlatego na efekty takie jak wyrównanie kolorytu czy wygładzenie zmarszczek nie trzeba będzie długo czekać.
Nie zapominajmy, że również cery suche mogą bardzo skorzystać na stosowaniu kosmetyków zawierających kwas mlekowy. Cera sucha ma skłonności do szybszego starzenia się i występowania zmarszczek, tymczasem kwas mlekowy ma potwierdzone działanie stymulujące syntezę kolagenu w skórze, opóźniając tym samym procesy starzenia.
Czy kuracja kwasami jest niebezpieczna?
Jak już wspomniane, kwasy użyte nieumiejętnie mogą zaszkodzić, jednak ich stężenia w kosmetykach przeznaczonych do domowego użytku są bezpieczne. Rozpoczynając stosowanie kosmetyku zawierającym kwas mlekowy, pamiętajmy, że skóra może być bardziej wrażliwa na czynniki atmosferyczne, takie jak ostre słońce, mróz czy suche powietrze. Z tej przyczyny najlepiej wprowadzać takie kosmetyki czy zabiegi do swojej pielęgnacji wiosną oraz jesienią, kiedy nasza skóra będzie się lepiej regenerować. Jeśli jednak stosujemy kosmetyki o niskim stężeniu kwasu i nasza cera dobrze je toleruje, nie ma przeciwwskazań, by używać ich przez cały rok.
Leave a reply