Ostropest plamisty, to roślina pochodząca z grypy astrowatych. Jej inne nazwy, to między innymi święty oset, oset świętej Marii, czy też mleczny oset. Jest on ceniony zwłaszcza ze względu na działanie antytoksyczne, Warto wiedzieć, że ostropest plamisty zapobiega uszkodzeniom wątroby, dzięki czemu toksyny nie łączą się z powierzchnią. Ponadto, ta właśnie roślina ma działanie cytoprotekcyjne, tzn. łagodzi stres antyoksydacyjny, a co za tym idzie prowadzi do przywrócenia wewnętrznej równowagi organizmu i zapobiega powstawaniu wolnych rodników.
Ostropest plamisty i jego właściwości
Ta właśnie roślina ma wiele różnych właściwości, jak również jej zastosowanie lecznicze jest naprawdę wszechstronne. Zwłaszcza ceniona jest uprawa ostropestu plamistego, która nosi nazwę Fructus Silybi Mariani. Trzeba podkreślić, że ta właśnie roślina ma bardzo dobry wpływ na cały nasz organizm, a zwłaszcza na wątrobę. Zazwyczaj ostropest plamisty jest wykorzystywany przy problemach, które związane jest z tym organem. Zioło to zostało dokładnie przebadane na różne sposoby, dlatego też obecnie stanowi podstawę wielu leków, które mają zapewnić osłonę oraz regenerację naszej wątroby. Przede wszystkim w swoim składzie zawiera on sylimarynę, która jest uznawana za środek bardzo ważny, jeżeli chodzi o łagodzenie dolegliwości na tle wątrobowym.
W jakich dolegliwościach pomaga ostropest plamisty?
Bardzo często sylimaryna jest stosowana podczas wirusowego zapalenia wątroby. Jest ona podawana także w czasie rekonwalescencji po przebytej żółtaczce zakaźnej, żeby tym samym zapobiec powikłaniom, takim jak przewlekłe zapalenie wątroby, czy też ostry żółty zanik wątroby. Do tego, sylimaryna stosowana jest także przy stłuszczeniu i marskości wątroby, jak i przy jej uszkodzeniach, które spowodowane są między innymi alkoholem, związkami toksycznymi, czy muchomorami Jak wynika z badań klinicznych. Jest ona także skuteczna w leczeniu uszkodzeń miąższu nerki. Wyciągi alkoholowe oraz wodne z owoców ostropestu mają zdecydowanie większy zakres działania niż sylimaryna. Są one stosowane przy krwawieniach wewnętrznych, a w tym również tych z dróg rodnych kobiet, gdyż flawonoidy, jakie znajdziemy w owocach tej rośliny, działają wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych.
Ostropest plamisty – skutki uboczne
Obecnie bez problemu znajdziemy ostropest plamisty w sklepach zielarskich oraz w aptekach. Najczęściej występuje on w formie sproszkowanej, czy też jako kapsułki bądź drażetki. Jak wynika z informacji zamieszczonych na ulotce danego leku zawierającej ostropest, jeżeli będzie on stosowane według zaleceń, to nie wywoła działań niepożądanych nawet przy długotrwałym stosowaniu. Kiedy stosujemy dany preparat, mogą tylko wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Ostropest plamisty – przeciwwskazania
Ostropest balisty nie powinien być stosowany przy leczeniu ostrych zatruć. Nie ma obecnie danych, które potwierdzają bezpieczeństwo jego stosowania, a co za tym idzie leki na bazie ostropestu, nie powinny być podawane dzieciom poniżej 12 roku życia, czy też kobietom w ciąży.
Leave a reply