Portulaka pospolita przez długi czas uznawana była jedynie za uciążliwy chwast. Dziś jednak wiemy, że zawarte w niej składniki mogą wspierać zdrowie i poprawiać wygląd zewnętrzny. Swoim wyglądem przypomina roszponkę, a je uprawa nie jest szczególnie wymagająca – dobrze toleruje zmiany pogody oraz gliniaste, trudne podłoże. W składzie zawiera m.in.: minerały (wapń, magnez, żelazo, sód), witaminy (A, C), niezbędne kwasy tłuszczowe oraz liczne antyoksydanty. To właśnie te związki świadczą o tak kompleksowym i korzystnym działaniu portulaki pospolitej.
Właściwości lecznicze portulaki pospolitej
Roślina posiada stosunkowo mięsiste liście, w których zawarta jest pewna ilość soku o działaniu lekko przeczyszczającym. Może on łagodzić różne problemy żołądkowo-jelitowe, głównie zaparcia, wzdęcia, zgagę oraz biegunki. Dodatkowo poprawia trawienie poprzez stymulację produkcji soków trawiennych. Często mówi się o zdolnościach antyoksydacyjnych tej rośliny – posiada ona bowiem zdolność do likwidacji nadmiaru wolnych rodników tlenowych, które są przyczyną licznych chorób cywilizacyjnych. W efekcie zmniejsza ryzyko rozwoju m.in.: nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, otyłości, nowotworów czy depresji. Portulaka pospolita może:
- przyspieszyć gojenie trudnych ran i owrzodzeń
- zmniejszyć hemoroidy
- zapobiegać brzydkiemu bliznowaceniu się tkanek
- wspierać wzrok
- normalizować poziom glukozy
- regulować czynność układu krążenia
Powinny po nią sięgać przede wszystkim osoby narażone na tego typu choroby i schorzenia. Portulaka pospolita idealnie nadaje się jako składnik kremów do twarzy, ponieważ działa tonizująco, łagodzi podrażnienia i wspiera regenerację uszkodzonych tkanek. Jej przeciwutleniające działanie sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna, a zmarszczki mniej widoczne. Można zatem powiedzieć, że ma właściwości odmładzające. Najczęściej dodaje się ją do kremów i kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej, ale nie tylko. Może stanowić składnik preparatów do cery trądzikowej, wrażliwej i suchej.
Portulaka pospolita – sposoby stosowania
Portulakę pospolitą można stosować na wiele sposobów. Posiada delikatny, kwaskowo-słonawy smak, dzięki czemu urozmaici wiele potraw w kuchni. Przez większość osób jest dobrze tolerowanym produktem spożywczym, można ją dodać do past kanapkowych, twarogu czy sałatek. Jej listki przyrządza się podobnie do szpinaku, zaś łodyżki podobnie do szparagów. W celach typowo leczniczych i kosmetycznych zwykle przygotowuje się wywar z portulaki. Wystarczy łyżkę świeżych ziół zalać szklanką wrzątku i gotować na wolnym ogniu maksymalnie 15 minut. Po przestygnięciu wywar jest gotowy do użycia – można wykorzystywać go jako płukankę do włosów lub płyn do przemywania twarzy, ran lub owrzodzeń. Wybierając się na zakupy warto szukać kremów i kosmetyków zawierających w swoim składzie ekstrakt z portulaki.
Czy każdy może stosować portulakę pospolitą?
Portulaka pospolita jest rośliną bezpieczną i w większości przypadków dobrze tolerowaną przez organizm. Z tego względu praktycznie nie ma przeciwwskazań do jej spożywania. Wyjątkiem są kobiety w ciąży oraz osoby z zespołem powolnego jelita. Szczególną ostrożność należy zachować przy niektórych chorobach układu moczowego, ponieważ portulaka zawiera w swoim składzie również szczawiany. Jeśli chodzi o stosowanie zewnętrzne – poza nadwrażliwością na roślinę nie ma żadnych przeciwwskazań do jej użytkowania.
Leave a reply