Pocenie się to proces stały, ale o zróżnicowanym nasileniu. W warunkach spoczynku nasze ciało wydziela znikomą ilość potu, jest to tzw. pocenie niewidoczne. Bierze w nim udział ok 5% gruczołów ekrynowych oraz śladowa ilość gruczołów apokrynowych. Nasilenie się pocenia pojawia się w ślad za powstaniem bodźca cieplnego lub bodźca emocjonalnego, powstaje pocenie cieplne i pocenie emocjonalne.
Przykry zapach potu
Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe, przy pomocy porów potowych, należących do grupy przydatków skóry. Znajdują się one na powierzchni prawie całej skóry, jednak najwięcej jest ich na skórze dłoni oraz stóp. Pocenie się to poważny problem estetyczny, który dotyka większość z nas, chociaż o różnym nasileniu. Nadmierne pocenie odbija się na relacjach towarzyskich oraz zawodowych. Nieustannie mokre czoło, plamy po pachami, spocone dłonie to dla wielu osób powód niskiej samooceny i zażenowania.
Szałwia chroni przed poceniem się
Medycyna ludowa od dawna stosuje różnego rodzaju preparaty ziołowe, które mają zapobiegać nieestetycznemu poceniu się. W tej grupie do najpopularniejszych i najskuteczniejszych należy szałwia lekarska. Surowcem leczniczym są w niej liście, które powinno się zbierać jeszcze przed kwitnieniem rośliny. Zawiera ona olejki eteryczne, garbniki, gorczycę, żywicę, kwasy organiczne, flawonoidy, saponiny, witaminę A, C, P, B1 oraz sole mineralne.
W skład szałwii wchodzą również substancje estrogenne i przeciwpotne. Ta właściwość sprawia, że szałwię w postaci naparu zaleca się do picia osobom nadmiernie pocącym się. Można przyjmować ją w postaci herbaty, ale też tabletek, które sprawdzą się w stanach nadmiernej potliwości emocjonalnej czy potach okresu menopauzy. Napar z liści szałwii zaczyna działać już po 2-3 godzinach i potrafi skutecznie chronić naszą skórę nawet przez 3 dni. Jedną łyżkę liści szałwii zalewa się szklanką wrzącej wody i pozostawia pod przykryciem na 20 minut. Następnie płyn należy przecedzić i pić 2 razy dziennie po jednej szklance.
Dezodorant Tiande i inne kosmetyki na bazie szałwii
Przeciwpotne właściwości szałwii wykorzystuje również przemysł kosmetyczny. Na bazie rośliny powstają kosmetyki chroniące przed poceniem się. Szałwię często łączy się z ałunitem, minerałem pochodzenia wulkanicznego, który skutecznie niszczy bakterie. Cząstki ałunitu i szałwią działają w ten sposób, że nie zatykają gruczołów łojowych a wyłącznie zatrzymują proces pocenia się. Dzięki temu kosmetyk, obok właściwości przeciwpotnych, łagodzi podrażnienia i pielęgnuje miejsca po depilacji. Szałwia działa również przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. W ten sposób łagodzi podrażnienia skóry i przeciwdziała powstawaniu stanom zapalnym. Dezodoranty z ałunitu i szałwii nie zawierają alkoholu, nie wywołują więc uczucia pieczenia czy swędzenia skóry. Dlatego mogą być zalecane osobom o najbardziej wrażliwej nawet i delikatnej skórze. Tak przygotowany dezodorant można również nanosić na wewnętrzną skórę dłoni oraz na stopy, preparat łagodzi także oparzenia słoneczne.
Sprawdź teraz nasz nowy dezodorant —–> Kliknij i przejdź
Leave a reply