Tlen to gaz, bez którego nie byłoby życia na ziemi. W powietrzu, którym oddychamy na co dzień, znajduj się około 21% tego cennego pierwiastka. Wykorzystuje się go w medycynie, do sporządzania mieszanek oddechowych dla nurków, a także w przemyśle, gdzie stosuje się go m.in. w palnikach acetylenowo-tlenowych. Dzisiaj przyjrzymy się niebo bliżej temu, jak tlen wpływa na zdrowie człowieka
Tlen i jego wpływ na zdrowie człowieka
Tlen to podstawa wszystkich procesów życiowych. O ile bez jedzenia i picia można przetrwać nawet kilkanaście dni, tak w przypadku tlenu jest to zaledwie kilka minut. Niestety, w obecnych czasach powietrze jest bardzo mocno zanieczyszczone i każdym oddechem wprowadzamy w siebie nie tylko życiodajny gaz, ale również całą gamę zanieczyszczeń. Warto więc zastanowić się, czy na pewno warto mieszkać w mieście. Może lepszym pomysłem będzie przeprowadzka na jego obrzeża albo całkowicie na wieś?
Wróćmy jednak do tematu. Każda komórka organizmu potrzebuje tlenu do prawidłowego działania. Jeśli nie będzie otrzymywać go w dostatecznej ilości, nie będzie działać na 100% swoich możliwości. Całą tą sytuację można przedstawić w postaci metafory. Wyobraźmy sobie piec, który pali się i wytwarza energię. Jeśli nie dostarczamy mu odpowiedniej ilości wysokiej jakości paliwa i tlenu niezbędnego do spalania, będzie przygasać i kopcić produkując dużo dymu i niebezpiecznych gazów.
Ludzka komórka działa dokładnie tak samo. Jeśli nie dostarczymy jej odpowiedniej ilości energii i tlenu to procesy energetyczne będą niewystarczające, a w dodatku powstanie sporo odpadów, czyli substancji toksycznych, które są szkodliwe dla organizmu.
Dlaczego potrzebujemy powietrza?
Tlen jest nam potrzebny do tego, by nasz organizm pracował prawidłowo.
- Odpowiednia podaż tlenu jest niezbędna do tego, by nasz mózg pracował i rozwijał się prawidłowo. Tlen ma ogromny wpływ na pamięć, koncentrację i kreatywność.
- Tlen zwiększa poziom energii organizmu, dzięki czemu możemy dłużej ćwiczyć i pozostawać aktywnym.
- Tlen wspomaga gojenie się ran i spowalnia procesy starzenia się organizmu
- Tlen wzmacnia serce, reguluje pracę mózgu i stabilizuje układ nerwowy, poprawia metabolizm komórek, zmniejsza sztywność mięśni zmęczenie i zapewnia lepszą jakość snu.
Tlen jest także jedną z barier, która chroni nas przed bakteriami, wirusami i grzybami. W przeciwieństwie do leków i antybiotyków zabija tylko szkodliwe patogeny, nie szkodząc jednocześnie bakteriom mającym pozytywny wpływ na organizm.
Szkodliwy niedobór i nadmiar tlenu
Zarówno niedobór jak i nadmiar tlenu jest szkodliwy dla organizmu. O ile na początku naszego życia potrzebujemy go, tak w miarę starzenia się naszych komórek, gdy pracują one coraz gorzej, tlen może zacząć nam szkodzić.
Niedotlenienie komórek prowadzi do wielu chorób naszego organizmu. Najpierw niedobory odczuwa mózg, a później reszta organizmu. Zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu jest więc niezwykle ważne dla człowieka. Z drugiej zaś strony narażanie organizmu na długotrwałe nadmiary tlenu również jest niebezpieczne. Wdychanie czystego tlenu na początku powoduje euforię, ale w miarę upływu czasu rośnie ciśnienie krwi i podnosi się poziom wolnych rodników w organizmie.
Jak widać, konieczne jest zachowanie umiaru. Niemniej jednak wyjazd na łono natury co jakiś czas na pewno nam nie zaszkodzi, a pomoże utrzymać organizm w dobrym zdrowiu.
Leave a reply