Nazwa „żylaki” brzmi niewątpliwie złowrogo. Powstają one głównie na nogach, tworząc nieestetyczne uwypuklenia. Czym są, jak powstają i komu grożą? Co trzeba robić, aby się przed nimi uchronić?
Czym są żylaki?
Najprościej mówiąc są to żyły, które na skutek niewydolności, uwypukliły się, tworząc nieprzyjemne dla oka widoki. Choroba żylna, może przybierać rożne postacie. U niektórych osób będą to jedynie „pajączki’, lub kilka niebieskich „siateczek”, które nie uwypuklą się. Warto pamiętać jednak. że występowanie żylaków, jest uwarunkowane genetycznie. Jeśli więc, któryś z rodziców miał chorobę żylną istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że podobne schorzenie wystąpi u potomstwa.
Kto jest szczególnie narażony na występowanie żylaków?
- Siedzący tryb życia – Osoby, które większość czasu spędzają siedząc, powinny mieć świadomość o podwyższonym ryzyku występowania choroby żylnej. Dzieje się tak, ponieważ krew ma utrudniony przepływ w kierunku serca, co sprzyja jej zatrzymaniu w żyłach.
- Kobiety, którym towarzyszą skurcze łydek, przyjmują preparaty hormonalne podczas menopauzy, czy były kilkakrotnie w ciąży.
- Dzieci osób z chorobą żylną – Jak mówią badania, czterdziestoprocentowe prawdopodobieństwo występuje u osób, których jeden z rodziców miał żylaki, natomiast ponad dziewięćdziesięcioprocentowe, gdy chorych było oboje rodziców.
Jakie są pierwsze objawy choroby żylnej?
Pierwsze objawy są bardzo łatwe do przeoczenia. Często można je mylnie powiązać z pogodą, obuwiem, czy po prostu skłonnością do problemów skórnych. Jeśli jednak nogi są:
- Opuchnięte
- Mrowiące
- Ociężałe
Można podejrzewać początek występowania choroby żylnej. Jeśli towarzyszą temu objawy takie jak sucha skóra czy „niebieskie niteczki” na łydkach, warto zgłosić się do lekarza, by wykonać USG Dopplera.
Przeciwdziałanie i…działanie!
Będąc w podwyższonej grupie ryzyka, warto działać, nim pojawią się pierwsze „pajączki”. Trzeba więc mieć na uwadze, że:
- Otyłość nadmiernie obciąża nogi, powodując wzrost ciśnienia w dolnych żyłach, dlatego należy starać się jeść zbilansowanie i w razie potrzeby skorzystać z pomocy dietetyka
- Długie siedzenie ogranicza przepływ krwi, dlatego każdego dnia powinno się spacerować co najmniej trzydzieści minut, dzięki czemu krążenie krwi „przyspieszy”
- Noszenie obcisłych ubrań ogranicza swobodny przepływ krwi
Bardzo ważna jest dieta bogata w warzywa i owoce i produkty z witaminami B, C, E. Zdrowe odżywanie nie jest prewencją jedynie choroby żylnej, ale wielu innych problemów zdrowotnych!
Domowe i naturalne sposoby na żylaki
Jeśli jednak żylaki już się pojawiły można zwalczać je domowymi i naturalnymi sposobami:
Wyciąg z kasztanowca, czy kwiat nagietka, dostępne są w postaci maści. Można je stosować na poprawienie ukrwienia skóry i mięśni. Szerokie działanie przeciwzapalne, wykazuje kwiat oczaru. W przypadku wystąpienia „pajączków” dobrze jest zaopatrzyć się w maści z tymi ziołami w składzie.
Warto również pamiętać, że:
- Podnoszenie stóp powyżej poziomu ud
- Unikanie sauny
- masaż nóg
Mogą przynieść dużą ulgę i pomoc, w walce z chorobą żylną.
Leave a reply