Gdy kupujemy w aptece leki, zwykle starannie czytamy ulotkę informacyjną, sprawdzamy skutki uboczne, dawkowanie, datę przydatności do spożycia. Gdy zapomnimy, w jaki sposób je dawkować, a nie znajdujemy informacji na ulotce, jesteśmy gotowi jeszcze raz stanąć w kolejce, by dowiedzieć się więcej. Niestety o tego rodzaju środkach ostrożności zupełnie zapominamy, gdy w grę wchodzą suplementy, zioła i ziołolecznictwo. Wiele osób stosuje leczenie ziołami przez całe lata, podaje je dzieciom, osobom chorym, starszym, nie sprawdzając szczegółowo skutków ich oddziaływania.
Zioła działają jak leki
Zioła leczą, nie można więc ich lekceważyć. Powinno się z nimi postępować dokładnie w taki sam sposób jak z lekami syntetycznymi, kupowanymi w aptekach. Oczekując pozytywnego działania ziół, wspomagania w leczeniu chorób najpierw należy postawić diagnozę, a dopiero potem przypisać jej określone zioła.
Substancje biologicznie czynne znajdujące się w roślinach dzieli się na pierwotne oraz wtórne. Pierwsze z nich odpowiadają za procesy budulcowo-energetyczne: to cukry, łuszcze, białka czy chlorofil. Drugie stanowią związki powstające w drodze przemian metabolicznych, występują w minimalnych ilościach, ich rolą jest choćby wabienie zapylających owadów czy ochrona przed patogenami. Te związki przynależą do różnych grup i działają w odmienny sposób. Farmakognozja to dziedzina wiedzy, która zajmuje się analizą oddziaływania substancji czynnych roślin. Do tej pory poznano ok. 50 tys. metabolitów wtórnych o różnej intensywności działania. Niektóre z nich są bardzo silne, inne łagodniejsze.
Zioła bezpieczne dla dziecka
Ekologiczny, zdrowy tryb życia tak szeroko reklamowany w przestrzeni publicznej znacząco zwiększył zainteresowanie ziołolecznictwem – naturalnym leczeniem dolegliwości, również u dzieci. Nie ma większych przeciwwskazań do leczenia dzieci ziołami, ale należy podchodzić do tego tematu ostrożnie, z zachowaniem zdrowego rozsądku. Zioła niewątpliwie złagodzą niektóre dolegliwości, ograniczą kaszel czy katar, jednak gdy objawy się nasilają a choroba rozszerza, bezwzględnie należy złożyć wizytę pediatrze. Jest cała grupa ziół wspomagających leczenie pierwszych objawów dziecięcych chorób:
- pokrzywa –moczopędna, dostarczająca żelaza
- czystek – wzmacniający układ immunologiczny
- kwiat lipy – napotny, leczy przeziębienia
- koper włoski – ułatwia trawienie
- mięta – leczy skurcze żołądka
- szałwia –leczy ból gardła
Bezpieczna ziołoterapia
Ziołolecznictwo stosuje się od tysięcy lat. Rozwój medycyny spowodował, że zapotrzebowanie na nie ograniczyło się do leczenia wspomagającego. Aby uniknąć błędów związanych z leczeniem ziołami należy przestrzegać zasad spisanych zwykle na opakowaniu. Należy przestrzegać ilości i częstotliwości dawek dostosowując je do wieku i wagi pacjenta. Przy długotrwałym leczeniu ziołami koniecznie należy poinformować o tym lekarza, nie zapominając o bezpieczeństwie łączenia ich z lekarstwami syntetycznymi. Warto też pamiętać, by zioła kupować wyłącznie z bezpiecznych źródeł.
Leave a reply