Rumianek zaliczyć można do jednych z najbardziej pospolitych i rozpoznawalnych roślin, jakie znajdziemy na terenie naszym kraju. Ma ona niewielkie wymagania glebowe, dlatego też jest rozpowszechniona zarówno na terenie Europu, Ameryki Północnej i Południowej, Azji, jak również Australii. Zdecydowanie najbardziej znane są przeciwzapalne właściwości, jakie ma ta roślina, ale warto wiedzieć, że jest to jedna z wielu korzyści zdrowotnych, jakie wiążą się ze stosowaniem rumianku. Zatem, warto wiedzieć na co jest nam w stanie pomóc rumianek.
Co to jest rumianek?
Rumianek jest jedną z najpopularniejszych roślin na świecie. Osiąga on około 15 – 50 centymetrów wysokości i ma niezwykle intensywny zapach. Pierwotnie znajdował się jedynie we wschodniej części Morza Śródziemnego, ale obecnie znajdziemy go praktycznie w każdym miejscu na świecie. Ma on wiele rozgałęzień, które są pokryte kwiatowymi koszyczkami o średnicy 1,5-2,5 cm, które mają białe płatki i żółty środek. W zielarstwie stosowane są suszone koszyczki, które zbiera nie zaraz po rozpoczęciu kwitnienia.
Właściwości rumianku
Tak, jak już wspomniano powyżej rumianek, to w naszym kraju naprawdę bardzo powszechna roślina, dlatego też warto wiedzieć jakie są jej właściwości i regularnie z nich korzystać. Przede wszystkim koszyczki kwiatowe rumianki bardzo dobrze wpływają zarówno na nasze zdrowie, jak i na samopoczucie. W tradycyjnej medycynie rumianek stosowany jest już od stuleci. Już w czasach starożytnych był on doceniany ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, jak również uspokajające. Zioło to możemy dostać w formie suszonych główek kwiatów, płynnego ekstraktu, olejków eterycznych, saszetek do robienia naparu, nalewek, jak również znajduje się on często w kremach oraz maściach. Wielokrotnie jest stosowany przy leczeniu różnych stanów chorobowych, takich jak na przykład ból gardła, przeziębienie, zapalenie dziąseł, stany lękowe, zespół nadwrażliwości jelita grubego, kolki, trądzik, czy też łuszczyca. Ponadto, rumianek jest bardzo dobry na obrzęki, w tym również na obrzęki nóg. Napar z rumianku stanowi doskonałe źródło antyoksydantów, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami, a do tego uszkadzają komórki skóry. Właśnie w taki sposób rumianek gwarantuje nam doskonałą ochronę przed staraniem się skóry. Jest niezwykle skuteczny, jeżeli chodzi o zwalczanie baterii, a więc można go stosować jako domowy sposób na zapobieganie powstawaniu blizn.
Kosmetyki z wykorzystaniem rumianku
Napar z rumianku bardzo często stanowi skład różnych kosmetyków. Można nim płukać zarówno twarz, jak i włosy, jak również można mieszać go z innymi półproduktami i w ten sposób możemy stworzyć naturalne kosmetyki. Jeżeli rumianek z mieszamy z mlekiem, to taki specyfik może stanowić doskonały peeling do twarzy. Rumianek w saszetkach ponadto możemy zmieszać z cukrem oraz oliwą z oliwek. Wówczas wybraną mieszankę powinniśmy nałożyć na twarz i delikatnie masować. Następnie trzeba twarz przemyć chłodną wodą i osuszyć. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać piękną cerę.
Zostaw komentarz